fbpx

Chrzciny to jeden z najważniejszych rytuałów, jaki przechodzimy w dzieciństwie, polegający na włączeniu niemowlęcia w grono wspólnoty chrześcijańskiej. Zarazem chrzciny to istotne wydarzenie rodzinne, które celebrujemy w gronie bliższych i dalszych krewnych. Przygotowanie do chrzcin to zadanie wymagające, które warto zaplanować odpowiednio wcześniej. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze porady skierowane do osób przymierzających się do tego zadania. Podpowiadamy o czym należy pamiętać w trakcie organizacji wydarzenia oraz jak dopełnić wszelkich związanych z tym obowiązków. 

Organizacja chrzcin – od A do Z

Organizacja chrzcin rozpoczyna się od ustalenia przybliżonego terminu, w którym odbędzie się to wydarzenie. Warto wybrać miesiące ciepłe, co pozwoli wyeliminować problemy z ubiorem maluszka i zagwarantowaniem mu ciepła. Najczęściej chrzest realizowany jest w ciągu roku od narodzin. 

Wybór rodziców chrzestnych to kolejny etap. Kandydaci muszą spełniać wymagania określone przez Kościół, czyli być osobami, które ukończyły 16 rok życia, praktykują swoją religię oraz uczestniczą w sakramentach. Kryteria te są konieczne do spełnienia, by dana osoba została dopuszczona do roli ojca lub matki chrzestnej. 

Wybór terminu w kościele to kolejna sprawa. Do jego ustalenia konieczne będą takie dokumenty jak:

– akt narodzin,

– dane osób, które zostaną rodzicami chrzestnymi,

– świadectwo posiadania ślubu kościelnego, 

– zaświadczenie uzyskane w parafii rodziców chrzestnych. 

Ponadto za rezerwację terminu w kościele należy złożyć ofiarę. Jej wysokość może się różnić pomiędzy poszczególnymi parafiami i regionami, jednak zazwyczaj jest ona elastyczna i dopasowywana do możliwości danej rodziny. 

Dalsze przygotowania na chrzciny 

Rezerwacja miejsca na zorganizowanie chrzcin powinna nastąpić jak najszybciej. Im wcześniej zarezerwujemy termin, tym większa szansa, że będzie nam po prostu pasować. Warto przygotować listę gości oraz zdecydować w jakiej formie zaprosimy do wzięcia udziału w chrzcinach. Jeśli zaproszenia będą papierowe – konieczne jest stworzenie lub wybór gotowego projektu oraz zlecenie przygotowania wydruku. 

Istotnym etapem jest też wybór stroju dla dziecka oraz akcesoriów, które będą wykorzystane podczas uroczystości. Często dziecko ubiera się w białą szatę typu kościelnego, lub po prostu eleganckie, białe ubranka. W przypadku dziewczynek dobrym pomysłem będą sukienki, opaski i koronki. Dla chłopców również znajdziemy dedykowane na tę okazję komplety. 

Do akcesoriów wartych uwagi należy pamiątkowa księga gości, świeca, obrazki święte. Mogą stać się istotną pamiątką dla dziecka, które będzie przechowywać je aż do dorosłości. Ponadto warto pomyśleć o dodatkach estetycznych i akcesoriach, które pomogą uatrakcyjnić wydarzenie od strony wizualnej. 

Oczywiście nie można też zapomnieć o przygotowaniu siebie – czyli wybraniu kreacji odpowiedniej do tej okazji, przygotowaniu dodatków do własnego stroju, a także wizycie u fryzjera i kosmetyczki. Mamy, które wciąż karmią piersią, powinny dobrać strój dopasowany do tego zadania.